Інформація для людей, які тікають від війни в Україні

Якщо ви рятуєтеся від війни в Україні та в’їжджаєте на територію Європейського Союзу, внизу ви можете ознайомитися із ключовою інформацією про свої права щодо перетину кордону з країнами ЄС, тимчасового та міжнародного захисту, а також щодо пересування між країнами-членами ЄС.

Підготовка до виїзду

Якщо це можливо, візьміть із собою чинні проїзні документи. Однак відсутність проїзних або медичних документів (як от, довідка про щеплення, тест на Covid-19) не стане перешкодою вашому в’їзду до ЄС.

Усі країни-члени ЄС, що межують з Україною, з гуманітарних міркувань дозволяють в’їзд особам, які рятуються від війни в Україні, незалежно від наявності у них біометричного закордонного паспорту. Це стосується і дітей. Якщо у вас українське громадянство і біометричний паспорт, ви можете в’їхати до ЄС, пред’явивши цей документ на кордоні. У всіх інших випадках країни-члени приймуть вас на гуманітарній основі.

Якщо у вас інше громадянство і для в’їзду в ЄС вам потрібна віза, ви повинні пред’явити свою короткострокову візу, якщо вона у вас є. Якщо у вас немає короткострокової візи, країни-члени все одно повинні дозволити вам в’їзд, щоб полегшити вашу репатріацію до країни походження.

З огляду на поточну ситуацію в Україні, держави-члени можуть здійснювати прикордонний контроль на кордонах, але також у інших, безпечних місцях подалі від кордону. Перевірку можуть проводити під час або після транспортування в такі безпечні місця. Під час проведення таких перевірок вас можуть попросити залишитися доступним для органів влади в цих безпечних місцях.

Незалежно від вашої національності, ви маєте право на надання негайної допомоги та інформації про свої права. Це включає надання тимчасового притулку, а також забезпечення їжею та ліками. Подальші права можуть відрізнятися залежно від статусу, який ви отримаєте в ЄС.

Контроль представниками поліції та інші адміністративні перевірки можливі в будь-який момент, в тому числі на території окремих країн-членів у безпекових і міграційних цілях. Важливо співпрацювати і надавати необхідні документи та інформацію представникам поліції, прикордонних служб, а також іншим уповноваженим органам. За певних умов вас можуть попросити залишитися доступним для органів влади на час проведення таких перевірок у відведених для таких цілей місцях.

Ваші права на території ЄС

Після того, як ви переїдете кордон ЄС, у вас є кілька варіантів дій, в залежності від ваших особистих обставин. Органи влади проінформують вас про ваші права.

1. Вам може бути надано тимчасовий захист

Якщо ви проживали в Україні на постійній основі і виїхали з країни, щоб уникнути війни з 24 лютого 2022 року, ви маєте право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Тимчасовий захист триватиме щонайменше один рік, він може бути продовжений залежно від ситуації в Україні. Права згідно з Директивою про тимчасовий захист включають: дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Кожен, хто легально проживає в ЄС, також має право відкрити основний банківський рахунок.  Ви можете дізнатися більше про свої права на відкриття банківського рахунку, переглянувши це відео.

Хто має право на тимчасовий захист?

Що робити, якщо я не підлягаю цим критеріям?

Чи тимчасовий захист входить в дію автоматично, чи мені потрібно на нього аплікувати?

Скільки триватиме тимчасовий захист?

Які права надає мені тимчасовий захист?

Чи тимчасовий захист діє лише в одній країні ЄС?

Чи заважає мені тимчасовий захист подати заяву на отримання статусу біженця?

Чи потрібно мені аплікувати на дозвіл на проживання для тимчасового захисту, перш ніж я можу подати заяву на міжнародний захист? Чи є особливий порядок, якого я повинен дотримуватися , якщо я хочу подати заяву на статус біженця?

Якщо я скористаюся тимчасовим захистом, чи точно я отримаю статус біженця або додатковий захист пізніше?

Я легально перебував або проживав в ЄС до 24 лютого 2022 року і не можу повернутися в Україну. Чи буде мені надано тимчасовий захист?

2. Ви можете подати заяву на міжнародний захист у країні першого в’їзду

Відповідно до законодавства ЄС, ви повинні подати заяву на міжнародний захист (статус біженця) у першій безпечній країні. Заявники на міжнародний захист мають подібні права з тимчасовим захистом, але є деякі відмінності. У разі розгляду заяви про надання статусу біженця особа може отримати доступ до ринку праці через 9 місяців, якщо до того моменту її справа не отримала остаточного рішення. Ви також можете подати заяву на возз’єднання сім’ї, якщо у вас є член сім’ї, який вже легально проживає в ЄС.

Як подати заяву на міжнародний захист?

Яка різниця між тимчасовим захистом і статусом біженця?

Крім тимчасової охорони або міжнародний захист, чи є інший законний варіант, на який я можу подати заяву?

3. Ви можете попросити допомоги для репатріації

Незалежно від вашої національності, якщо ви проживали в Україні і втекли від війни, вам належить право на в’їзд до ЄС. Якщо репатріація до вашої країни походження не становить загрози, вам слід звернутися до відповідних органів чи організацій, які допоможуть вам повернутися до країни походження.

Вам слід звернутися до посольства/консульства вашої країни походження в державі-члені, де ви зараз перебуваєте. Національні органи в цій країні також можуть допомогти вам зв’язатися з вашим посольством/консульством у разі виникнення проблем і можуть запропонувати допомогу у вашій репатріації.

Подальші подорожі в ЄС

У більшості випадків, якщо ви втекли від війни в Україні, ви зможете подорожувати до інших країн ЄС. Для українців це право походить від безвізового режиму між ЄС та Україною. Якщо ви є громадянином третьої країни, вам потрібно перевірити чи є ваша країна походження в списку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.

Після першого перетину кордону ЄС чи можу я продовжити подорож до інших країн ЄС/Шенгенської зони чи мені потрібно залишитися в першій країні?

Безкоштовний подальший переїзд з численними транспортними компаніями

Я потрапив до ЄС через Румунію чи Болгарію; що станеться, якщо я захочу продовжити свою подорож до країни, яка є частиною зони без внутрішнього прикордонного контролю? 

Чи можу я пересуватися між країнами, які входять до Шенгенської зони, без внутрішнього прикордонного контролю?

Чи можуть прикордонники, поліція чи інші відповідні органи все одно вимагати мої документи, що посвідчують особу, навіть якщо я перебуваю в країні Шенгену?

Чи існують обмеження на поїздки, пов’язані з пандемією COVID-19?

Ваша безпека та гарантії

Додаткова інформація від національних органів

Інформація про безкоштовні варіанти проїзду, пропоновані європейськими транспортними компаніями

КраїнаВаріанти поїздок
Австрія Біженці з України можуть безкоштовно користуватися всім місцевим громадським транспортом Wiener Linien і поїздами OeBB.
БельгіяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами SNCB / NMBS.
Болгарія Біженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами BDZ.
ХорватіяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами HŽ Putnički prijevoz із “квитками солідарності” і “квитком допомоги Україні”.
Чехія Біженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами RegioJet, Leo Express, Ceské drahy і Arriva Transport. Вони також можуть скористатися громадським транспортом у Празі та у центральній частині Богемії.
ДаніяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами DSB.Українські автомобілі можуть проїжджати через Ересуннсброн (міст між Данією та Швецією) без стягнення плати
ЕстоніяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами Elron і поїздами громадського транспорту.
ФінляндіяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися Onnibus і VR поїздами.Вони також можуть скористатися 95% знижкою на квитки Finnair в один бік із Варшави, Кракова, Гданська, Будапешта та Праги в Гельсінкі.
ФранціяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами SNCF і Thalys.
НімеччинаБіженці з України можуть безкоштовно скористатися поїздами DB (https://www.bahn.de/info/helpukraine), поїздами ODEG та всім місцевим громадським транспортом VBB.
ІрландіяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися: ірландськими залізничними поїздами, автобусним транспортом Bus Ėireann та транспортом компанії Expressway.
ІталіяБіженці з України, можуть безкоштовно користуватися транспортом Flixbus і автобусним транспортом Marino. Вони також можуть безкоштовно подорожувати транспортом Trenitalia протягом щонайбільше 5 днів із моменту в’їзду в Італію.
УгорщинаWizz Air підтримує українських біженців, пропонуючи їм 100 000 безкоштовних місць на всіх рейсах континентальної Європи, які вилітають із країн, що мають спільні з Україною кордони.
ЛатвіяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами Latvijas dzelzcelš.
ЛитваБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами LTG і вільнюськими автобусами.
ЛюксембургБіженці з України можуть безкоштовно користуватися всім громадським транспортом.
НідерландиБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами NS.
ПольщаБіженці з України можуть безкоштовно користуватися:поїздами PKPPolferriesперевезення Flixbus з польських прикордонних міст в інші райони Польщіви також можете скористатися пільговими тарифами з авіакомпанією LOT.Wizz Air пропонує українським біженцям 100 000 безкоштовних місць на всіх рейсах континентальної Європи, які вилітають із країн, що мають спільні з Україною кордони.Uber також пропонує необмежені безкоштовні поїздки між українським кордоном та польськими містами.
ПортугаліяБіженці з України, можуть безкоштовно користуватися CP-поїздами Португалії.
РумуніяБіженці з України, можуть безкоштовно користуватися поїздами CFR з квитком “допоможи Україні” і маршрутним автобусом STB.Вони також можуть безкоштовно скористатися Romfour для трансферу на автобусі від станції до станції. Romfour також організовує автобусні перевезення в Італію та інші європейські міста.Wizz Air пропонує українським біженцям 100 000 безкоштовних місць на всіх рейсах континентальної Європи, які вилітають із країн, що мають спільні з Україною кордони.
СловаччинаБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами ZSSK.Wizz Air пропонує українським біженцям 100 000 безкоштовних місць на всіх рейсах континентальної Європи, які вилітають із країн, що мають спільні з Україною кордони.
СловеніяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами Slovenske železnice.
ІспаніяБіженці з України можуть безкоштовно користуватися поїздами Renfe.
ШвеціяБіженці з України, можуть безкоштовно користуватися транспортом Stena Line.

Leave a Comment